INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Karol Bartold (Bartołd, Bartołt) h. Grzymała      Karol BARTOŁT, Imagines Principum, Regumque Poloniæ Politicis dogmatibus, phalerisq; Poetarum adumbratæ, Braniewo 1727 - w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl - rubrykacja iPSB.

Karol Bartold (Bartołd, Bartołt) h. Grzymała  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bartold Karol (1680–1745), herbu Grzymała, jezuita. Ur. 28 X, pochodził z Mazowsza, z ziemi ciechanowskiej, jako jeden z czterech braci jezuitów tego nazwiska, najmłodszy i najwybitniejszy. Do zakonu wstąpił w r. 1698. Doktor filozofji i teologji, uczył 4 lata poezji i wymowy, 5 filozofji i 8 teologji. Resztę życia spędził na przełożeństwach; był rektorem kolegjum w Łomży, gdzie wybudował kościół, rektorem Akademji w Wilnie i prowincjałem litewskim (1738–1741). Mąż wielkiej kultury ducha i cnoty, troskę o karność zakonną łączył z dobrocią, zmysł organizacyjny i energję z taktem i spokojem. Jego rządy prowincjalskie przypadają na trudne, przejściowe lata, kiedy to jezuici w Polsce skutecznie przełamywali martwotę kulturalną okresu poprzedniego. B. w listach do prowincji nawoływał do poprawy szkół i wprowadzał do programów szkolnych naukę historji i geografji. Był wielkim miłośnikiem historji ojczystej. Ucząc wymowy, bardzo szeroko, jak na pierwsze lata XVIII w., uwzględniał w formie tzw. eruditio historję polską, ujętą w obrazy, imagines principum. Pracę tę swoją wydał po raz pierwszy w r. 1719 pt. Festum ecce primae classis razem z tezami filozoficznemi ucznia swego, Kostromskiego A., stąd do bibljografji przeszła jako dzieło tego ostatniego. Wydania 2–6 mają tytuł: Imagines Principum et Regum Poloniae (1722). Wartości naukowej kompilacja ta nie posiada; jest natomiast poważną pozycją oświatowo-wychowawczą. Jego historja królów polskich, pojęta jako magistra vitae, uczyła dziejów ojczystych w okresie przejściowym, zanim zdobyto się na lepsze podręczniki, i szerzyła zdrowe, mądre zasady polityczne i patrjotyczne. Jeszcze większe znaczenie miało wprowadzenie przez B. do szkół obowiązkowego nauczania historji i geografji. Ta nowość będzie jednym z głównych czynników, które za lat 30 dadzą Polsce Wyrwicza, Naruszewicza i Albertrandiego.

 

Archiwum Prowincji Małopolskiej T. J., rkp. 266, Poszakowski, De viris illustribus Prov. Lit., 24–28, 154; Rkp. 320, Listy B. do prowincji; Bednarski St., Upadek i odrodzenie szkół jezuickich w Polsce, Kr. 1933.

Stanisław Bednarski T. J.

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.